Co wolno a czego nie wolno, jak się zachować w Krakowie. Poradnik.

25 lipca 2016

Poradnik Pielgrzyma

Wyjazd do Krakowa na ŚDM to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu, dlatego też trzeba się do niego dobrze przygotować nie tylko od strony duchowej, ale także materialnej, aby nic nas nie zaskoczyło.

Oto lista obowiązkowych oraz przydatnych rzeczy.

namiot i śpiwór – będą one potrzebne na pierwszą noc z piątku na sobotę. Oczywiście nie każda osoba musi mieć namiot. Wystarczy stworzyć grupę dwu, trzy osobową i się dograć kto, gdzie z kim nocuje 🙂

karimata / koc – przyda się podczas pobytu na miejscach spotkań z papieżem

materac dmuchany – dla większego komfortu pobytu, ponieważ noc z soboty na niedzielę spędzamy na Campusie Misericordiae (jest całonocne czuwanie i w niedzielę msza ok. godz. 10:00)

Internet w telefonie – jak się zgubicie zawsze można wejść w aplikacje Mapy Google i ustalić swoją lokalizację i lokalizację miejsca gdzie chcecie dotrzeć. UWAGA – mogą wystąpić problemy z zasięgiem, spowodowane miejscowym obciążeniem sieci.

telefon i słuchawki – słuchawki będą nam potrzebne do tego aby połączyć się radiem, ponieważ tam będzie tłumaczona msza św. z papieżem oraz kazanie. Papież kazanie będzie mówił po włosku (prawdopodobnie) a tłumaczone będzie na język angielski wszystko, w słuchawkach będzie mówione w języku polskim.

powerbank – niestety, nie będzie zbyt dużej swobody aby codziennie ładować telefony, dlatego też prosimy oszczędzać energię w telefonie, nie zużywać jej na „zabijanie” nudy grając w gry czy przeglądając Internet, ponieważ w chwili kiedy telefon będzie nagle potrzebny może się okazać, że padła nam bateria…(ładowarkę można jednak zabrać. Bo może okaże się że będzie możliwość ładowania, warto lepiej wziąć)

ICE – bardzo prosimy ustawić w swoich telefonach, jeśli nie mamy jeszcze tego zrobionego, numer ICE, czyli taki pod który w kryzysowej sytuacji ktoś udzieli nam informacji na temat naszej grupy krwi, przyjmowanych leków, itp. Prosimy aby do kontaktów ICE dołączyć także numer ks. Andrzeja.

koc termiczny – przydatna rzecz szczególnie na noc, kiedy może być chłodno

bluza – mimo wysokiej temperatury w dzień, nocą powietrze może się ochłodzić.

nakrycie głowy – podczas obchodów ŚDM może być wysoka temperatura i prosimy o ochronę głowy przed udarem słonecznym.

miejsce na wodę – każdy uczestnik będzie miał zakupiony „pakiet żywieniowy” – czyli jakiś chleb i kabanosy + woda. Oczywiście można we własnym zakresie kupić sobie coś na przekąski, jednakże prosimy o rozważne kupowanie jedzenia. Nie ma potrzeby brania wielu paczek słodyczy, ciastek, itp., ponieważ zamiast tego warto wziąć jedną butelkę wody – ona jest bardziej potrzebna.

leki – jeśli ktoś przyjmuje określone leki, jest uczulony, ma jakąś chorobę – bardzo prosimy zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa i przekazać informacje dla księży i opiekunów.

nerka – warto trzymać dokumenty i telefon blisko siebie i w dostępnym miejscu. Prosimy nie chować telefonu w plecakach, torbach, tylnych kieszeniach spodni ponieważ z tych miejsc łatwo te rzeczy mogą wypaść bądź zostać skradzione. Mając nerkę, telefon i dokumenty mamy cały czas przy sobie

latarka – przyda się w nocy 🙂

– wygodne buty – trochę chodzenia będzie dlatego też aby nie było otarć, itp weź sprawdzone i zaufane obuwie

CZEGO NIE MOŻESZ ZABRAĆ?

Przy wejściu na plac spotkania  z papieżem, czeka nas kontrola taka sama jak na lotnisku. Dlatego też na ten plac nie można wnosić rzeczy takich, jakich nie można zabierać na pokład samolotu. Nie zabieramy ze sobą:

– scyzoryki i ostre przedmioty i narzędzia

– słoików, butelek – szklanych

– broni palnej, materiałów wybuchowych

– alkoholu, środków odurzających, papierosów;

Mogą to być również przedmioty codziennego użytku, ale z niebezpiecznymi zakończeniami i częściami np. parasol z ostrym szpikulcem…

W sektorach nie wolno będzie rozbijać namiotów.

TU ZNAJDZIESZ REGULAMIN UROCZYSTOŚCI NA BŁONIACH

TU ZNAJDZIESZ REGULAMIN UROCZYSTOŚCI NA CAMPUS MISERICORDIA

 

PRZED WYJAZDEM ZRÓB TO KONIECZNIE:

– Prosimy zajrzeć na stronę ŚDM i poczytać o kwestiach bezpieczeństwa i kontroli.

– mieć zapisane na kartce numery kontaktowe do: ks. Andrzeja, ks. Karola, rodziców, kogoś znajomego – w razie gdy padnie bateria w telefonie, będzie można poprosić kogoś o skorzystanie z telefonu.

STRONA ŚDM KRAKÓW 2016

Zakładka: BEZPIECZEŃSTWO

UCZULAMY !!!

Bardzo prosimy mieć na uwadze, że w Krakowie nie będzie tysiąc czy dwa tysiące osób a o wiele więcej. Może być chaos informacyjny, mogą się pojawić utrudnienia. Wiele kwestii cały czas pozostaje otwartych i niejasnych. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i zwracanie uwagi na komunikaty.

Prosimy uważnie słuchać i stosować się do „wytycznych” księży opiekunów. Jeśli zbiórka jest o 14:00 to o godzinie 13:55 wszyscy powinni już być w ustalonym miejscu. Nie chcemy takich sytuacji, w których będziemy szukać się wzajemnie w kilkutysięcznym tłumie.

Zdajemy sobie sprawę, że rodzice i znajomi będą się interesować co, gdzie i jak nasza młodzież w Krakowie robi. Jednak pamiętajmy też o innych. Prowadząc rozmowę obciążamy sieć. Wystarczy krótki sms, wiadomość o treści: jesteśmy tu, wszystko ok, za X godzin będziemy tam”. Nie ma potrzeby opowiadania: jaka jest pogoda, co jedliśmy, jak się czujemy, w co jesteśmy ubrani, kogo poznaliśmy – to wszystko będziemy mogli uczynić w domu po powrocie. Krótkie i przejrzyste informacje dla rodziców!

 

Dużo się mówi i ostrzega o aktach terrorystycznych. Uczulamy bardzo aby zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby i porzucone torby czy plecaki. Będą służby porządkowe, Policja, Straż Graniczna którym wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i podejrzane sprawy należy zgłaszać. O bezpieczeństwo dbamy także i my sami.

Prosimy stosować się do poleceń służb a w razie niebezpieczeństwa zachować spokój, ponieważ sama panika może spowodować chaos i utrudnienie ewakuacji czy akcji ratunkowej.

Ponadto przypominamy, że wszystkie służby mają prawo do legitymowania nas i przeszukiwania naszego bagażu. Dlatego też w każdym momencie należy okazywać wymagane dokumenty.

Niestety w Krakowie, nie będziemy mieli możliwości poruszania się całą grupą wszędzie. Będziemy organizować się w małe niewielkie grupy, w których będą osoby pełnoletnie i te będą mieć pod swoją opieką osoby nieletnie. Bardzo prosimy trzymać się swoich grupek i wzajemnie się pilnować aby się nie zgubić. Osoby niepełnoletnie nie mogą chodzić same!!!

Wyjazd planowany jest w Piątek o godzinie 1:00 w nocy. Godzina wyjazdu może ulec zmianie – będziemy informować.

 

(Czytany w sumie: 451 , 1 czytany dzisiaj)
Pogoda Łosice z serwisu

Katolickie Radio Podlasie