Światowe Dni Młodzieży w Łosicach – PODSUMOWANIE

25 lipca 2016
Światowe Dni Młodzieży w Łosicach – PODSUMOWANIE

Zakończyliśmy Diecezjalne obchody ŚDM. Młodzież z Boliwii i Białorusi pojechała do Krakowa.

Łosice opustoszały, szara codzienność powróciła. Nasze miasto wróciło do swojej rzeczywistości, którą pożegnało dokładnie tydzień temu wraz z przyjazdem młodzieży z Boliwii, a później z Białorusi. Dekanat Łosicki był “tylko” przystankiem w ich drodze do Krakowa –  głównego celu.

Wspólnie przeżyliśmy 5 cudownych dni. Niby niewiele, a mimo to w sercach wielu osób pozostał ślad do końca życia. Każdy dzień był pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Nawet na chwilę nie pozwoliliśmy młodzieży odczuć nudy. Podróżowaliśmy w różne zakątki naszej Diecezji – do Siedlec, Międzyrzeca i Kodnia. Tam mieli okazję spotkać się ze swoimi rodakami rozsianymi po całym rejonie Siedleckim.

Mimo późnych powrotów do “rodzinnych” domów i zmęczenia, młodzież była ciągle zadowolona. “Rodzinnych”, tak “rodzinnych”. Przez te kilka dni pielgrzymi z jednej strony mieli swoje nowe rodziny, a z drugiej czuła się jak u siebie w domu. Było im tu dobrze, bo “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. 23 cudowne i odważne rodziny, które bez wahania otworzyły drzwi swoich domów i serc, po to by przyjąć młodzież. Pielgrzymi z Boliwii byli zachwyceni łosicką gościnnością, mówili, że mają tu swoją mamę i swojego tatę.

Nie tylko goście czerpali korzyści z pobytu w Łosicach. Miejscowa młodzież angażując się w to piękne dzieło zdobyła ogromne doświadczenie, poznała ducha wspólnoty, zawiązała przyjaźniej być może na całe życie.

Skończyły się Dni w Diecezji, ale przygotowywania do wydarzeń centralnych nadal trwają. Wolontariusze odliczają dni do spotkania z Papieżem Franciszkiem.

Nasz Dekanat gościł 14 przedstawicieli z Boliwii (w tym 2 księży z Polski – ks. Tomasz Denicki i ks. Tomasz Grzyb i jeden z Boliwii) i 35 z Białorusi (w tym 1 ksiądz z Białorusi).
Ostatecznie uformowała się 75 – osobowa grupa Wolontariuszy i pozostałych młodych uczestników ŚDM Kraków – Łosice. Jest ona złożona z młodzieży z Dekanatu Łosickiego (parafie w Łosicach, Mordach, Huszlewie, Górkach, Mostowie i Hadynowie).

Przygotowywali się już od kilku miesięcy do tego ważnego wydarzenia, lecz ubiegły tydzień był kulminacją wszystkich zadań.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży powstała schola złożona z dzieci i młodzieży parafii Św. Zygmunta i Trójcy Świętej w Łosicach, której przewodniczy Emilia Makarewicz oraz Marek Adamiuk (organista parafii Św. Zygmunta). Nad przebiegiem całości wydarzeń w Dekanacie czuwał Ks. Koordynator Andrzej Ciok.

DSC_2950DSC_2857DSC_2822DSC_2585 DSC_2983 DSC_3044 DSC_3059DSC_2983DSC_3044DSC_1871 DSC_2139DSC_2224 DSC_2270DSC_2212

(Czytany w sumie: 828 , 1 czytany dzisiaj)
Pogoda Łosice z serwisu

Katolickie Radio Podlasie