Ogłoszenia – Wniebowzięcie NMP – 15.08.2017

15 sierpnia 2017
Ogłoszenia – Wniebowzięcie NMP – 15.08.2017
  1. W całym Kościele Powszechnym dzisiaj obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w 1950 roku, papież Pius XII napisał: „[…] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. W ten sposób została ukoronowana wielowiekowa tradycja Kościoła i żywa do dziś wiara, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową.
  2. Msze św. odprawiane w naszym kościele dzisiaj są w porządku niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. wieczorowej, która będzie odprawiona ok. godz. 20.00 tzn. po powrocie pielgrzymów z Leśnej Podlaskiej. Długo bijące dzwony zawiadomią nas o wejściu pielgrzymki do Łosic. Zapraszamy do powitania pielgrzymów i na Mszę św. wieczorową.
  3. Wszystkie polskie myśli i serca podążają dziś do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie od pokoleń z głęboką wiarą modlimy się do Matki Bożej Królowej Polski, oraz do innych maryjnych sanktuariów maryjnych, które pięknie oplatają naszą ojczystą ziemię, zwłaszcza do Leśnej Podlaskiej i do Kodnia. Dziękujemy Maryi za Jej opiekę nad naszą Ojczyzną, nad rodzinami i wspólnotami parafialnymi. Prosimy o pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw naszej codzienności, w dochowaniu wierności Panu Bogu i Kościołowi wśród tylu współczesnych zagrożeń i nieustannych ataków szatana. Z Maryją łatwiej nam podążać ku niebu.
  4. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom do Częstochowy i do Leśnej Podlaskiej na czele z ks. Tomaszem i ks. Sebastianem, za podjęty trud pielgrzymowania. Na Jasną górę dotarło ostatecznie ponad 120 osób a do Leśnej Podlaskiej ok 700 osób. Następne piesze pielgrzymki za rok.
  5. Dzisiejszą uroczystość tradycyjnie nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Przypomnijmy, że liturgiczny gest błogosławienia rzeczy ma być okazją do wychwalania Boga Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jednocześnie jest prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
  6. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii: tak zwany Cud nad Wisłą, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa pamięta o swoim narodzie? Pamiętamy też o polskich żołnierzach, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, starają się wprowadzać pokój tam, gdzie go brakuje – dziś mają swoje święto.
  7. Dziękujemy Ojcu Andrzejowi Kobylińskiemu – misjonarzowi za wygłoszone Słowo Boże i zyczymy wiele łaski Bożej w jego pracy misyjnej w Burkinafaso.
  8. Naszym Parafianom i Gościom życzymy dobrego świętowania.
(Czytany w sumie: 137 , 1 czytany dzisiaj)
Pogoda Łosice z serwisu

Katolickie Radio Podlasie