OGŁOSZENIA – Niedziela Palmowa – 25.03.2018

OGŁOSZENIA – Niedziela Palmowa – 25.03.2018
 1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej. Święcimy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w czasie którego mieszkańcy kładli gałązki palmowe przed Zbawicielem śpiewając „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Poświęcone palmy, zgodnie ze zwyczajem, wieszamy w domu pod krzyżem lub za krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, żywa gałązka na martwym drzewie, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół z tych palm, za rok zostanie poświęcony i użyty w środę popielcową. Opis Męki Pańskiej, który wysłuchaliśmy, ma nas już przygotować i wprowadzić w Misteria Paschalne, w to wszystko co nas czeka w najbliższym tygodniu – od Ogrójca do złożenia w grobie. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najpiękniejszy i najważniejszy tydzień w całym Roku Liturgicznym – Wielki Tydzień.
 2. Dzisiaj ostatnie w tym roku Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym.
 3. Jutro odwiedzimy chorych z komunią św. wielkanocną. Od godz. 9.00 wyjedziemy na wioski i miasto.
 4. Od jutra Msze św. wieczorowe o godz. 18.00.
 5. W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Święte Triduum Paschalne – Święte Trzy Dni, a dokładniej Święte Trzy Noce. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa i za te dwa sakramenty będziemy Panu Bogu dziękować. Tego dnia składamy życzenia wszystkim kapłanom, których Bóg postawił na naszej drodze, jest to dzień kapłański. W czasie Eucharystii dokonamy obrzędu obmycia nóg 12 mężczyzn, tak jak dokonał tego Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji – tzw. ciemnicy.
 6. W Wielki Piątek Najświętszy Sakrament wystawiony będzie przez cały dzień w ciemnicy – zachęcamy do adoracji. Przyjdźmy choć na chwilę do kościoła w ciągu dnia na adorację Najświętszego Sakramentu.
  O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża.
  Ofiary składane podczas adoracji, jak co roku, przeznaczone będą na Grób Pański w Jerozolimie. W tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. nie jemy mięsa oraz możemy spożyć tylko jeden posiłek do syta. Zachęcamy aby wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych przedłużyć na Wielką Sobotę zachowując, tak zwany, post paschalny. Po Liturgii Wielkiego Piątku adoracja Chrystusa w Grobie.
 7. W Wielką Sobotę adoracja Grobu Pańskiego przez cały dzień. Zapraszamy Straż Pożarną, dzieci, młodzież, i dorosłych, jak również Koła Różańcowe, Arcybractwo Straży Honorowej, Domowy Kościół, KSM, ministrantów oraz każdego kto tylko może do adoracji Chrystusa złożonego w Grobie. Każdy powinien ucałować krzyż Chrystusa wystawiony przy Grobie Pańskim.
  Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościele od godziny 8.00 do 12.00 (co godzinę o każdej pełnej godzinie). Przygotowaliśmy buteleczki z wodą święconą. Na wioskach błogosławienie pokarmów od godziny 9.00 według stałego porządku. Przypominamy, że post paschalny kończy się po wigilii paschalnej, a nie po poświęceniu pokarmów.
  Od godz. 10.00 do 12.00 będzie możliwość spowiedzi dla tych, którzy z przyczyn obiektywnych, nie mogli skorzystać ze spowiedzi rekolekcyjnej, a chcą być na Wielkanoc u komunii św.
 8. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w całym Kościele Powszechnym nie ma Mszy św. Dopiero w sobotę wieczorem Kościół celebruje Liturgię Wigilii Paschalnej, w czasie której wsłuchamy się w najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia. Zapraszamy do kościoła na godz. 19. Na Wigilię Paschalną zabieramy do kościoła świece, będziemy uczestniczyli w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
 9. Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 6.
  Otwarcie Grobu Pańskiego oraz Uroczysta Procesja Eucharystyczna
  wokół kościoła obwieści całemu światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Zachęcamy do czynnego udziału w tej procesji noszących chorągwie, feretrony, dzieci sypiące kwiaty, służbę liturgiczną. Prosimy o wcześniejsze przejrzenie oraz odświeżenie sztandarów i feretronów. Żaden sztandar nie może zostać w kaplicy. Po sumie nie będzie adoracji z racji Pierwszej Niedzieli.
 10. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za dary na stół rekolekcyjny. Naczynia do odebrania w przedsionku plebanii.
 11. Andrzej Popławski, pochodzący z naszej parafii, obecnie proboszcz w parafii Kopcie, z racji 25-lecia kapłaństwa ufundował dla naszej parafii nowy, wykonany na zamówienie stojak na Paschał. Bóg zapłać księdzu Andrzejowi.
 12. Dzisiaj ostatnia niedziela miesiąca – ofiary składane na tacę przeznaczone są na prace gospodarcze i na kwiaty i dekoracje Grobu Pańskiego. Bóg zapłać.
 13. W ubiegłym tygodniu zamontowaliśmy barierki na schodach obok kaplicy na cmentarzu.
 14. Bóg zapłać za indywidualne ofiary na renowację obrazu MB Szkaplerznej. Bezimienna z ul. Błonie – 500 zł, z ul. Targowej – 500 zł, Bezimienna z ul. Narutowicza – 100 zł. Bóg zapłać.
 15. W ubiegłym tygodniu nikt z naszej wspólnoty parafialnej nie odszedł do wieczności.
 16. Na cały Wielki Tydzień  Naszym Parafianom życzymy owocnego przeżywania zbawczych wydarzeń paschalnych.
(Czytany w sumie: 873 , 1 czytany dzisiaj)
Pogoda Łosice z serwisu

Katolickie Radio Podlasie