OGŁOSZENIA Niedziela Palmowa – 14.04.2019r.

13 kwietnia 2019
OGŁOSZENIA  Niedziela Palmowa – 14.04.2019r.
 1.  Dzisiaj Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej. Święcimy palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w czasie którego mieszkańcy kładli gałązki palmowe przed Zbawicielem, śpiewając Hosanna Synowi Dawidowemu. Poświęcone palmy, zgodnie ze zwyczajem, wieszamy w domu pod krzyżem lub za krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, żywa gałązka na martwym drzewie, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domu. Po spaleniu, popiół z tych palm, za rok zostanie poświęcony i użyty w środę popielcową. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najpiękniejszy i najważniejszy tydzień w całym Roku Liturgicznym – Wielki Tydzień.
 2. Na ołtarzach bocznych wyłożone są książeczki, które rozdawane były w Środę Popielcową a które między innymi mają nas wprowadzić w Triduum Paschalne. Gdyby ktoś jeszcze nie miał “Wielkopostnego Drogowskazu” albo chciał go komuś ofiarować, może go nabyć składając dobrowolną ofiarę do skarbonki na Torby Miłosierdzia.
 3. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, ponad 150 osób, oraz tym, którzy brali udział w Drogach Krzyżowych w czasie Wielkiego Postu. Dzisiaj ostatnie w tym roku Gorzkie Żale.
 4. Jutro odwiedzimy chorych z komunią św. wielkanocną. Od godz. 9.00 wyjedziemy na wioski, od 14.00 na miasto.
 5. W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Święte Triduum Paschalne – Święte Trzy Dni, a dokładniej Święte Trzy Noce. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa i za te dwa sakramenty będziemy Panu Bogu dziękować. Tego dnia składamy życzenia wszystkim kapłanom, których Bóg postawił na naszej drodze, jest to dzień kapłański. W czasie Eucharystii dokonamy obrzędu obmycia nóg 12 mężczyzn, tak jak dokonał tego Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji – czyli tzw. ciemnicy.
 6. W Wielki Piątek Najświętszy Sakrament wystawiony będzie przez cały dzień w ciemnicy – zachęcamy do adoracji. Przyjdźmy choć na chwilę do kościoła w ciągu dnia na adorację Najświętszego Sakramentu.
  O godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża.
  Ofiary składane podczas adoracji, jak co roku, przeznaczone będą na Grób Pański w Jerozolimie. W tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. nie jemy mięsa oraz możemy spożyć tylko jeden posiłek do syta. Zachęcamy aby wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych przedłużyć na Wielką Sobotę zachowując, tak zwany, post paschalny. Po Liturgii Wielkiego Piątku adoracja Chrystusa w Grobie.
 7. W Wielką Sobotę adoracja Grobu Pańskiego przez cały dzień. Zapraszamy Straż Pożarną, dzieci, młodzież, i dorosłych, jak również Koła Różańcowe, Arcybractwo Straży Honorowej, Domowy Kościół, KSM, ministrantów oraz każdego kto tylko może do adoracji Chrystusa złożonego w Grobie. Tego dnia każdy powinien ucałować krzyż Chrystusa wystawiony przy Grobie Pańskim.
  Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościele od godziny 8.00 do 12.00 (co godzinę o każdej pełnej godzinie). Przygotowaliśmy buteleczki z wodą święconą. Na wioskach błogosławienie pokarmów od godziny 9.00. Przypominamy, że post paschalny kończy się po wigilii paschalnej, a nie po poświęceniu pokarmów.
  Od godz. 10.00 do 12.00 będzie możliwość spowiedzi dla tych, którzy z przyczyn obiektywnych, nie mogli skorzystać ze spowiedzi rekolekcyjnej, a chcą być na Wielkanoc u komunii św.
 8. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w całym Kościele Powszechnym nie ma Mszy św. Dopiero w sobotę wieczorem Kościół celebruje Liturgię Wigilii Paschalnej. Zapraszamy do kościoła w sobotę na godz. 19. Na Wigilię Paschalną zabieramy do kościoła świece, będziemy uczestniczyli w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
 9. Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 6.
  Otwarcie Grobu Pańskiego oraz Uroczysta Procesja Eucharystyczna
  wokół kościoła obwieści całemu światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Zachęcamy do czynnego udziału w tej procesji noszących chorągwie, feretrony, dzieci sypiące kwiaty, służbę liturgiczną, strażaków. Prosimy o wcześniejsze przejrzenie oraz odświeżenie sztandarów i feretronów. Żaden sztandar nie może zostać w kaplicy.
 10. Dzisiaj ofiary składane na tacę przeznaczone są na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Bóg zapłać.
 11. Bóg zapłać za indywidualne ofiary na prace gospodarcze: na Grób Dzieci Utraconych – bezimienna z ul. Narutowicza 100 zł, KŻRM zel. Zdzisław Jędruszuk – 260 zł, bezimienna do skarbonki 100 zł. KŻRK zel. Krystyna Plewik 120 zł na misje. Bóg zapłać.
 12. Na cały Wielki Tydzień Naszym Parafianom życzymy owocnego przeżywania zbawczych wydarzeń paschalnych.
(Czytany w sumie: 1 111 , 1 czytany dzisiaj)
Pogoda Łosice z serwisu

Katolickie Radio Podlasie