Aktualności /

✝️ KOMUNIKAT przed Niedzielą 17 Maja ✅

✝️ KOMUNIKAT przed Niedzielą 17 Maja ✅

czwartek, 14-05-2020 | dodał: ks. Sławomir Kapitan


Najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania naszej parafii przed niedzielą 17 maja 2020

Jak mawiał klasyk: jak żyć Panie Premierze, jak żyć? Nie wiem dlaczego, ale po przeczytaniu najnowszych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego, skojarzył mi się Wóz Drzymały, Michała Drzymały, który stał się rozpoznawalnym symbolem zaradności Polaków. Pomyślałem, że dookoła kościoła zrobimy ogródki kawiarniane albo postawimy autobusy. Później jednak przestraszyłem się tej myśli, nie dlatego, że ogródek kawowy to zły pomysł, mamy przecież kawiarenkę i ekspres do kawy, przestraszyłem się tej myśli, bo głębiej zastanowiłem się nad Wozem Drzymały....

Przepisy i rozporządzenia zachować trzeba, nawet jeżeli ich nie rozumiemy, albo nie rozumiemy przepisów szczegółowych, zwłaszcza tych dotyczących nas. Ostatecznie mają służyć dobru wspólnemu. Polskie przepisy nie były i nie są aż tak bardzo restrykcyjne jak w innych krajach Europy, i choć utrudniają nam nieco nasze codzienne życie, da się z nimi, w miarę normalnie, funkcjonować. To tylko kwestia chęci, w innych dziedzinach życia radzimy sobie całkiem nieźle. Mamy tylko trochę kłopot z kościołem.

Chodzi mi też po głowie pytanie: jak długo to potrwa? Zasadniczo możemy już chodzić do kościoła ale obowiązuje jeszcze dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w kościele (nie jesteśmy zwolnieni z uczestnictwa w ogóle, uczestniczyć trzeba, ale nie koniecznie w kościele). Każdy, kto chce, do kościoła przyjść może. Niektórzy jednak wybierając transmisję na żywo, nie robią źle, ale - czy wynika to z obawy przed tym całym wirusem, czy po trochu z lenistwa i wygody? Jeżeli taka sytuacja potrwa jeszcze długo, to czy przypadkiem, ze zwykłej wygody, nie utracimy trwałej więzi ze wspólnotą? A wyznacznikiem naszego uczestnictwa we Mszy św. w kościele będzie pogoda, nawet jak nie będzie już dyspensy? Moi drodzy, ten tekst ma nas trochę zmobilizować do powrotu do normalności, tak żebyśmy w naszym działaniu, nie doszli do innej niepokojącej "normalności".

W związku z powyższym przypominam:

📌 Uczestnictwo we Mszy św.
W kościele od 17.05.2020 może być jednocześnie ok 60 osób. Zajmujemy miejsca w całym kościele, tak aby zachować przepisowy dystans. Nie patrzmy na swoje ulubione miejsca w kościele, tylko na wolne miejsca. Jak wskazuje doświadczenie im bliżej ołtarza, tym luźniej. Na zewnątrz również zachowujemy bezpieczne odległości ale zajmujemy miejsca raczej przed głównymi drzwiami. Gdy jest nas byt dużo przed kościołem, dopiero wtedy stajemy dookoła kościoła. Na terenie kościoła powinniśmy mieć zasłoniętą twarz.

📌 Spowiedź. 
Trzeba pójść do spowiedzi. Dyżur spowiednika w dni powszednie pół godziny przed każdą Mszą św. W niedzielę w czasie każdej Mszy św. Jeżeli z uwagi na ilość ludzi, musimy zostać na zewnątrz, na czas spowiedzi możemy wejść spokojnie do kościoła.

📌 Komunia św. 
Podchodzimy zawsze środkiem i rozchodzimy się na boki, tak aby nie mieć ze sobą kontaktu. Przed samą komunią zdejmujemy maskę. Ta zasada obowiązuje w kościele i na zewnątrz.

📌 Transmisje z naszego kościoła. 
Pozostaje transmisja Mszy św. niedzielnej o godz. 9.00. Nie będzie już transmisji w sobotę ani w żaden inny dzień tygodnia, chyba że będzie jakaś uroczystość.

📌 Sobotnia wieczorowa Msza św. 
jest sprawowana z formularza niedzielnego i jest traktowana jako niedzielna Msza św., ta zasada pozostanie już na stałe.

🔴 Rozkład jazdy na najbliższe dni: 

16 maja 2020 - sobota
6.30 - Msza św.
17.30 - 18.30 - spowiedź
18.00 - Majówka i Msza św. - nie ma transmisji
19.00 - Majówka przy kościółku

17 maja 2020 - Niedziela
7.30 - Msza św.
9.00 - Msza św. - transmisja
10.30 - Msza św.
12.00 - Msza św. w intencji mieszkańców Świniarowa
13.15 - Poświęcenie pól w Świniarowie
16.30 - Poświęcenie pól w Meszkach
18.00 - Majówka i Msza św. w intencji mieszkańców Meszek
19.00 - Majówka przy kościółku

Moi Drodzy, zachowując zdrowy rozsądek i respektując przepisy sanitarne, pilnujmy tego wszystkiego, co stanowi o naszym życiu duchowym.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM