Aktualności /

Wizyta Duszpasterska - podsumowanie

Wizyta Duszpasterska - podsumowanie

sobota, 09-01-2021 | dodał: ks. Sławomir Kapitan


Kolęda 2020/21 zakończona. Czas wyciągnąć wnioski.

            Wizyta Duszpasterska, tradycyjnie zwana kolędą, w tym roku niestety niewiele miała wspólnego z tradycją, do której byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Poprzedni rok zdążył nas już nauczyć, że to co do tej pory wydawało się nam oczywiste, wcale takie oczywiste być nie musi. Taka sytuacja ma swoje plusy, choć niewątpliwie są też minusy całego tego zamieszania. Do niewątpliwych plusów należy świadomość, że tak naprawdę, nic nam się nie należy, że trzeba docenić to co mamy, bo nie jest to wcale takie oczywiste. Innym plusem, który dostrzegam jest to, że ogarnęliśmy w dość dużym stopniu, nowe sposoby komunikacji. Już nie tylko tablica ogłoszeń czy drzwi kościoła, ale media społecznościowe, filmy, transmisje i internet, wykorzystane do granic możliwości. Jednak najważniejszym dla mnie plusem tego wszystkiego jest to, że wszyscy zostaliśmy zmuszeni, przez te reżimy, do szukania tego co jest najważniejsze, co jest istotą Wspólnoty Parafialnej.

            Gdy w Gronie Kapłańskim, zastanawialiśmy się jak zorganizować Wizytę Duszpasterską, padały różne propozycje. To my sami, a najbardziej już chyba proboszcz, musieliśmy dojrzeć do podjęcia decyzji, o całkowitym odejściu od tradycyjnej formy kolędy. Żeby nie było, wcale nie chodziło o ofiary. Nasze myślenie poszło nie w kierunku, co zrobić zamiast kolędy, tylko w kierunku, jak odbyć kolędę mimo wszystko. Ci, którzy uczestniczyli w tym roku w Wizycie Duszpasterskiej w kościele czy on-line, na własne oczy widzieli efekt pracy Ekipy Zygmunta.

             Mam nadzieję, że wszyscy, którzy brali udział w tegorocznej kolędzie, są zadowoleni z formy, jaką wybraliśmy. Myślę, że godzina kolędy odpowiadała wszystkim, bez wyjątku. Był czas na wszystko, na Mszę św. w intencji Rodzin, które zaprosiliśmy, na wspólny śpiew kolędy, na poświęcenie i błogosławieństwo, na wspólną modlitwę. Nie trzeba było się spieszyć, a czynnik pogodowy nie miał większego znaczenia. My kapłani z Ekipy Zygmunta, oceniamy tegoroczne odwiedziny kolędowe bardzo pozytywnie, choć to Wy przychodziliście do Nas, a nie My do Was. Każdy dom i każda Rodzina, która chciała skorzystać, otrzymała błogosławieństwo i poświęcenie swojego domu i domowników.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej nadzwyczajnej formie kolędy, tu w kościele, czy łączyli się z nami za pośrednictwem internetu. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie tej niecodziennej formy Wizyty Duszpasterskiej.

             Podsumowując kolędę zauważamy, że zdecydowana większość Rodzin na terenie naszej parafii, przygotowała się do kolędy i gorliwie w niej uczestniczyła. Cieszy nas również fakt, że w naszej kolędzie mogły uczestniczyć osoby, które związane są z Łosicami, choć w nich nie mieszkają. Bardzo dziękujemy za wszelkie gesty życzliwości wobec kapłanów. W dzisiejszych czasach nawet drobne gesty życzliwości i akceptacji, mają dla nas ogromne znaczenie. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji kolędy. Dziękujemy za zrozumienie także tej, materialnej strony, funkcjonowania naszej parafii. Wiele osób wspominało, że uczestniczy on-line we Mszy św. i nie ma możliwości złożenia ofiary na tacę od wielu tygodni, a kolęda była do tego dobrą okazją. Bóg zapłać.

             Na koniec pragnę jeszcze bardzo podziękować osobom, bez których taka forma kolędy nie byłaby możliwa. Ksiądz Jacek i Ksiądz Paweł ogarniali i pilnowali przebiegu poszczególnych wizyt. Pan Marek Organista i Pan Marek Kościelny, przyjęli decyzje o dodatkowych obowiązkach, bez jednego słowa. Dominik Stecki, odpowiadał za każdą transmisję i każde nagranie. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i osobisty wkład w przebieg tegorocznej kolędy. Bardzo dziękuję również za rewelacyjną atmosferę w kościele, dawało to namiastkę normalnej kolędy. Reakcje tych, którzy byli w kościele, były bardzo pozytywne, reakcji tych, którzy oglądali, nie mogliśmy widzieć. Dlatego było to takie ważne.

Wizyta Duszpasterska 2020/21 zakończona. Bogu niech będą dzięki za nowe, ciekawe doświadczenia, które mogliśmy wspólnie przeżyć.

P. S. Poświęcenie nowych domów i mieszkań planujemy bezpośrednio po Wielkanocy od 6 kwietnia. W odpowiednim czasie przypomnimy o możliwości indywidualnego zaproszenia kapłana, aby poświęcić nowy dom lub mieszkanie.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM