15. Niedziela Zwykła - czyli słów kilka.....
Data publikacji: niedziela, 16-07-2023
.... o witalnej sile ziarna, które pada na bardzo różną glebę.
Gdy byłem dużo młodszy, słuchając przypowieści o siewcy, który wyszedł siać, myślałem o tym, jak stać się glebą żyzną, jak skruszyć skałę mego serca, wyrwać chwasty moich grzechów, jak zaorać twardą powierzchnię drogi, po której hulają diabelskie pokusy. Jednym słowem, chciałem się stać człowiekiem w pełni gotowym na przyjęcie Słowa.
Dziś, gdy mam za sobą ponad pół wieku życia, (a w tym roku zmiana kodu, inna cyfra z przodu), straciłem nadzieję, że stanę się kimś na miarę swoich marzeń. Pogodziłem się z tym, że są w moim życiu, sercu, charakterze obszary podobne do skały lub drogi, a obowiązki i troski tak mnie pochłaniają, że gubię Słowo. Na szczęście są i takie połacie, które przypominają glebę żyzną. Świadomy tego, jak różnorodny jest krajobraz mojego wnętrza, mniej się skupiam na sobie, a bardziej na Słowie, które Siewca w obfitości rzuca w moim kierunku.
Zapraszam Siewcę regularnie. Nie czekam, aż On znajdzie okazję, by zbliżyć się do mnie i przemówi, ale codziennie otwieram Pismo i czytam ustęp z Ewangelii oraz fragment z innej księgi. Chwytam się Jego obietnicy, że „Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich: nie wraca do Mnie bezowocne”. Nie staram się przemieniać siebie metodą „zrób to sam”. Mam bowiem nadzieję, że słowo skuteczne ma moc użyźniać glebę mego życia. Czy życie rybaków z Galilei, celników Mateusza i Zacheusza, jawnogrzesznicy, Dobrego Łotra i tylu innych było nieskalanym areałem żyznej gleby? Nie! Było w wielu miejscach zachwaszczone i stwardniałe. Na szczęście Jezus znalazł taki fragment ich serca, że Jego słowo trafiło i zaczęło ich przemieniać – czasem szybko i spektakularnie, czasem w długim procesie.
Pamiętaj: Jego Słowo jest daleko bardziej inspirujące, twórcze i przemieniające, niż jesteś się w stanie przygotować na jego przyjęcie. Bardziej zwracaj uwagę na ziarno niż na glebę, staraj się widzieć i słyszeć, zawierzając rozrzutności Siewcy i mocy Słowa. Ono ma moc przemienić tego, który je zaprasza.
Pozostałe aktualności
niedziela 19.04.2026
niedziela 12.04.2026
poniedziałek 06.04.2026
niedziela 05.04.2026
niedziela 29.03.2026
czwartek 26.03.2026
niedziela 22.03.2026
niedziela 15.03.2026
piątek 13.03.2026
niedziela 08.03.2026













